Pirms dodies atriebties, izroc divus kapus.
*****
Šodien rūpēties par vecākiem – nozīmē tos uzturēt. Bet var barot arī zirgus un suņus. Tad ar ko, ja ne goda izrādīšanu, atšķirt pirmos no otriem.
*****
Ja valsts ir labi pārvaldīta, ir jākaunas par nabadzību un sliktiem apstākļiem. Ja valsts ir slikti pārvaldīta, jākaunas par bagātību un slavu.
*****
Ja esi taisnīgs, tad padotie rīkosies atbilstoši tavai gribai pat bez tavas pavēles. Bet, ja pats neesi taisnīgs, tad negaidi, ka tavu gribu izpildīs pat tad, ja tiks dota attiecīga pavēle.
*****
Lai pasaulē ieviestu kārtību, vispirms sakārto savu valsti; lai sakārtotu valsti, vispirms sakārto savu ģimeni; lai sakārtotu ģimeni, vispirms uzlabo savu personīgo dzīvi; lai sakārtotu personīgo dzīvi, iztaisno savu sirdi.
*****
Pārvarēt sevi tādu, kāds esi, un veidot sevi tādu, kādam ir jābūt – lūk, cilvēcības būtība. Būt vai nebūt cilvēcīgam – ir atkarīgs tikai no katra paša.
*****
Cilvēkam ir trīs ceļi, lai rīkotos saprātīgi: 1. labākais – pārdomas, 2. vieglākais – atdarināšana, 3. grūtākais – pieredze.
*****
Draugiem dod tikai tādus padomus, ko viņi ir spējīgi īstenot, nekļūstot nepieklājīgs pamudini viņus uz labiem darbiem, bet nedari to, ja nav iespējams tos paveikt.
*****
Valdīt pār pašam pār sevi tādā mērā, lai spētu citus cienīt ne mazāk, kā sevi pašu, attiekties pret citiem tā, kā vēlamies, lai attiektos pret mums pašiem, – lūk, ko var dēvēt par cilvēkmīlestības būtību.
*****
Apzināties pienākumu un to neizpildīt – tā ir gļēvulība.
*****
Cieni katru cilvēku kā pats sevi. Izturies pret viņu tā kā vēlies, lai izturētos pret tevi – lūk, augstākā patiesība.
*****
Dzīve patiesībā ir ļoti vienkārša, taču mēs tiecamies to sarežģīt.
Konfūcijs – Kunfudzi (551.-479. g.p.m.ē.) – ierēdnis, politiķis, filosofs un skolotājs Ķīnā, konfūcisma aizsācējs. Ķīnā zināms kā sjeņši – “pirmais skolotājs”.